Мастните киселини са две основни групи - наситени и ненаситени, в зависимост дали в молекулата си имат двойни или тройни коваленти връзки между въглероданите атоми, или имат само единична. Ненаситените мастни киселини имат двойни или тройни връзки между въглеродните атоми, а ако ненаситената мастна киселина има повече от една двойна или тройна ковалентна връзка, то тя се означава като полиненаситена. Само полиненаситените мастни киселени имат положително значение за здравето на човека, туй като участват в синтеза на медиатори в процеса на кръвосъсирване, възпаление, повлияват нивата на холестерола в кръвта, неговото окисление, което е в принно-следствена връзка за развитието на процеса на атеросклероза (развитието на атеросклеротични плаки в кръвоносните съдове), която е условие и за развитие на нейните усложнения - инфаркт и инсулт.
Най-разпространени полиненаситени мастни киселини в храната са т.нар. ОМЕГА 3-6-9 мастни киселини., Цифрата 3, 6 или 9 се отнася за химичната им структура и показва мястото на последната двойна връзка спрямо края на веригата в молекулата на киселината. Най-изследвани и широко разпространени ОМЕГА 3-6-9 полиненаситени мастни киселини са:
- ОМЕГА 3: Имат силно изразен противовъзпалителен ефект, нормализират инсулиновата чувствителност и подобряват работата на сърдечно-съдовата система. Най-разпространените ОМЕГА-3 мастни киселини са Алфа-линоленова киселина (ALA); Ейкозапентаeнова киселина (EPA); Докозахексаeнова киселина (DHA). Богати на ОМЕГА-3 киселини са рибеното масло, маслото от ленено семе, някой ядки, като орехи и др.
- ОМЕГА-6: Имат участие в регулацията на възпалителните процеси и възстановяването на организма, гарантират много от функциите на имунната система, участват в състава на клетъчните и ядрените мембрани на клетката. Най-разпространените ОМЕГА-6 мастни киселини са Гама-линоленовата киселина (GLA) и Линоленовата киселина (LA); Арахидоновата киселина. Богати на ОМЕГА-6 мастни киселини са маслото от семена на лен, маслото от семена на вечерна иглика и др.
- ОМЕГА-9: Имат силно изразен положителен ефект върху сърдечно-съдовата система, метаболизма на инсулина, имунната функция, настроенито и костната структура. Най-известната ОМЕГА-9 мастна киселина е Олеиновата киселина. Богати на ОМЕГА-9 са зехтин екстра върджин, маслини, авокадо, ядки (бадеми), маслото от семена на лен и от семената на вечерна иглика.
Разгледайте продуктите, съдържащи полиненаситени мастни киселини, които предлагаме в нашия сайт за премиум хранителни добавки factors.bg, изберете и поръчайте най-подходящия продукт за вашето здраве: